Стоматологічна клініка у Броварах

Ворту у кожного з нас справжні джунглі, що складаються з сотень різного роду бактерій, найпростіших, грибків, вірусів


Виробники зубних паст, щіток та інших засобів гігієни ротової порожнини зображують їх як армію лиходіїв, а реклама створює враження, що уникнути карієсу можна лише під корінь знищивши ці джунглі. Проте дійсність дещо складніша.

Більшість цих мікроорганізмів живе у роті постійно. У цьому нічого дивного. Серед їхнього існування цілий рік тепло — близько 37 градусів Цельсія, постійно волого і постійно надходять поживні речовини. Крім харчів у рот нерідко потрапляють сторонні предмети — пальці, олівці, авторучки і так далі, і кожен несе нові мікроби. На кожному квадратному міліметрі тканини щік, у кожній складці ясен, у кожній борозенці язика таяться живі організми. Навіть добре очищені зуби кишать мільярдами бактерій.

Більшість фахівців оцінюють кількість видів мікроорганізмів, які постійно живуть у ротовій порожнині людини, у 200 — 500, з них вивчені та названі лише півсотні. Виглядають вони дуже різноманітно: кулі, овоїди, палички, щось на кшталт кукурудзяних качанів, йоржиків для пляшок, спіралі, змійки... Вони прикріплені до одного місця або плавають у слині, обертаючи джгутиком, як пропелером.

Незважаючи на таке багатство видів, дослідники вже давно концентрують свою увагу на одному виді бактерій — мінливому стрептококу. Ця округла бактерія, яка живе лише на зубах людини, відкрита у 20-х роках. В 1956 було виявлено, що вона здатна розщеплювати цукор, виробляючи молочну кислоту, яка роз'їдає зубну емаль, що веде до карієсу.

Вивчення всього співтовариства мікроорганізмів рота розпочалося у Королівському стоматологічному коледжі в Орхусі (Данія) у 1966 році. Одинадцяти добровольцям на три тижні прикріпили до зубів знімні платівки та заборонили користуватися зубною щіткою. Платівки іноді видаляли і досліджували під мікроскопом. Вчені побачили, як на поверхні спочатку чистих пластинок з'явилися мікроби, як один вид змінював інший і нарешті встановилося таке ж співтовариство, як на поверхні поверхні зубів.

Через вісім годин після чищення зубів вони вже кишать стрептококами, є також кілька паличкоподібних актиноміцетів. Через день зуби вкриті щільним шаром цих «первопоселенців», і до них додаються довгі паличкоподібні і ниткоподібні організми, серед яких фузобактерії, що виробляють з'єднання сірки, що погано пахнуть. Потім з'являються скупчення стрептококів у формі кукурудзяних качанів. Якщо ще довше не чистити зуби, розмножуються спеціальні зубні спірохети. Через три тижні картина мікробної спільноти заспокоюється, зміни закінчуються, бактерії покривають поверхню зубів шаром завтовшки два десятки клітин (15 мікрон).

Цікаві дослідження

Американський мікробіолог Пейдж Кофілд запитав: звідки потрапляють мікроби в рот новонароджених немовлят? Він брав у дітей та їхніх матерів проби слини протягом п'яти років і порівнював ДНК наявних у слині мікробів. Кофілд виявив, що джерелом мікробів є мати дитини. Виявилося, що майже у кожного з нас у роті живе свій власний штам стрептокока мінливого, і лише мати та дитина, як правило, мають однаковий штам. З 34 дітей 24 мали той самий штам, що й їхні матері, а 10 мали штами невідомого походження (до речі, багато з цих десяти вигодовувалися штучно). Мабуть, мікроби, отримані у дитячому віці, залишаються у роті протягом усього життя. колонія мікроорганізмів, що встановилася з дитинства, захищає свою територію, як зграя мавп у тропічному лісі.

Порівняння мікрофлори рота у подружжя показало, що їх мікроби різні (хоча деякі види бактерій, що сприяють розвитку хвороб ясен, передаються за поцілунків). З 300 сімейних пар штами зубних мікробів збіглися лише в однієї пари.

Більше того, порівняння ДНК в жодному разі не показало, що хтось із дітей міг заразитися ротовою мікрофлорою від батька. Цього немає навіть у тих 10 дітей із 34, хто мав штами, відмінні від материнських.

Кофілд припускає, що справа навіть не стільки в тіснішому і частому контакті дитини з матір'ю, ніж з батьком, скільки в участі імунної системи. Ще до народження, а потім із материнським молоком дитина отримує антитіла матері. На думку Кофілда, ці антитіла не реагують на ті мікроби, з якими мати прожила все своє життя, і ця відсутність імунної реакції передається дитині. Коли при годівлі чи поцілунках він отримує материнські зубні мікроорганізми, його імунна система не чинить опір їм.

Багатообіцяючі досліди проводить мікробіолог із Флоридського університету Джефф Хіллмен. Спочатку він знайшов штам стрептокока мінливого, який пригнічує конкуруючі штами, виділяючи спеціальну речовину. Потім Хіллмен піддав цей штам генетичним маніпуляціям і досяг того, що здатність виробляти цю антимікробну речовину посилилася, а здатність виділяти кислоту, що руйнує зуби, зникла зовсім. Вчений заразив цим стрептококом молодих щурів і посадив їх на дієту з високим вмістом цукру. На відміну від щурів із звичайною мікрофлорою рота, які отримували ту ж дієту, у піддослідних тварин зуби залишилися здоровими. Зараз Хіллмен вимагає дозволу провести досліди на людях. Він каже, що одне щеплення таких змінених мікроорганізмів захистить зуби від карієсу на все життя.

Традиційний підхід до гігієни рота намагатиметься знищити всі мікроорганізми. Але це не так, деякі з них виконують корисну функцію, зупиняючи проникнення більш шкідливих мікроорганізмів.

Зв'яжіться з нами

Бажаєте дізнатися більше про клініку або записатися на прийом до фахівця? Зателефонуйте: (068) 354-90-55, (04594) 6-01-49 або натисніть кнопку «Зворотний дзвінок» і ми Вам передзвонимо.